JTL4024D12
Manufacturer No:
JTL4024D12
Manufacture:
XP Power
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
JTL4024D12
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 40W
Product Attribute
Power (Watts)
40W
Current - Output (Max)
1.65A, 1.65A
Package / Case
8-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
2
Series
JTL (40W)
Voltage - Output 1
12V
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Voltage - Output 2
-12V
Packaging
Tube
Voltage - Output 3
Efficiency
89%
Voltage - Isolation
1.6kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
36V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Company Profile
JTL4024D12 Relevant information
JTL4024D12
JTL4024D12
DC DC CONVERTER +/-12V 40W