JTA2024S12
Manufacturer No:
JTA2024S12
Manufacture:
XP Power
Package:
8-DIP Module, 7 Leads
Datasheet:
JTA2024S12
Description:
DC DC CONVERTER 12V 20W
Series
JTA (20W)
Voltage - Output 3
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Voltage - Output 4
Efficiency
83%
Voltage - Isolation
1.5kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
36V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Power (Watts)
20W
Current - Output (Max)
1.67A
Package / Case
8-DIP Module, 7 Leads
Supplier Device Package
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
12V