HV2220Y102JXMATHV
Manufacturer No:
HV2220Y102JXMATHV
Manufacture:
Vishay / Vitramon
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
HV2220Y102JXMATHV
Description:
CAP CER 1000PF 5KV X7R 2220
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance
1000pF
Temperature Coefficient
X7R
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
HV
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Ratings
Thickness (Max)
0.106" (2.70mm)
Features
High Voltage
Voltage - Rated
5000V (5kV)