SUP85N02-03-E3
Manufacturer No:
SUP85N02-03-E3
Manufacture:
Vishay / Siliconix
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SUP85N02-03-E3
Description:
MOSFET N-CH 20V 85A TO220AB
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3mOhm @ 30A, 4.5V
Series
TrenchFET®
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
TO-220AB
Packaging
Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
200nC @ 4.5V
Vgs (Max)
±8V
Drain to Source Voltage (Vdss)
20V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
21250pF @ 20V
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
85A (Tc)
Part Status
Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id
450mV @ 2mA (Min)