SIHF065N60E-GE3
Manufacturer No:
SIHF065N60E-GE3
Manufacture:
Vishay / Siliconix
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
SIHF065N60E-GE3
Description:
MOSFET EF SERIES 600V TO-220 FUL
In Stock
883 pcs On sales
Product Attribute
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 16A, 10V
Series
E
Power Dissipation (Max)
39W (Tc)
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
TO-220 Full Pack
Packaging
Bulk
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
74nC @ 10V
Vgs (Max)
±30V
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2700pF @ 100V
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
40A (Tc)
Part Status
Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mounting Type
Through Hole
Company Profile
SIHF065N60E-GE3 Relevant information
SIHF065N60E-GE3
SIHF065N60E-GE3