ZMY20-GS08
Manufacturer No:
ZMY20-GS08
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-213AB, MELF (Glass)
Datasheet:
ZMY20-GS08
Description:
DIODE ZENER 20V 1W DO213AB
Series
Automotive, AEC-Q101
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±5%
Part Status
Active
Power - Max
1W
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-213AB, MELF (Glass)
Impedance (Max) (Zzt)
12 Ohms
Operating Temperature
175°C
Supplier Device Package
DO-213AB
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
20V
Current - Reverse Leakage @ Vr
500nA @ 15V
Company Profile
ZMY20-GS08 Relevant information
ZMY20-GS08
ZMY20-GS08
DIODE ZENER 20V 1W DO213AB