V60M120CHM3/4W
Manufacturer No:
V60M120CHM3/4W
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
TO-220-3
Datasheet:
V60M120CHM3/4W
Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 30A TO220
Product Attribute
Current - Reverse Leakage @ Vr
500µA @ 120V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
970mV @ 30A
Series
Automotive, AEC-Q101
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A