MRS25000C1000FCT00
Manufacturer No:
MRS25000C1000FCT00
Manufacture:
Vishay BC Components
Package:
Axial
Datasheet:
MRS25000C1000FCT00
Description:
RES 100 OHM 0.6W 1% AXIAL
Product Attribute
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
100 Ohms
Composition
Metal Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.6W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)
Series
MRS25
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C