EKXG161ELL220MJ20S
Manufacturer No:
EKXG161ELL220MJ20S
Manufacture:
United Chemi-Con
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EKXG161ELL220MJ20S
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
In Stock
960 pcs On sales
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
22µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
200mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
500mA @ 100kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
160V
Series
KXG
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)