7V-40.000MAAJ-T
Manufacturer No:
7V-40.000MAAJ-T
Manufacture:
TXC Corporation
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
7V-40.000MAAJ-T
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 18PF SMD
Product Attribute
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
40MHz
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Operating Mode
Fundamental
Package / Case
4-SMD, No Lead
Load Capacitance
18pF
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Stability
±30ppm
Type
MHz Crystal
Frequency Tolerance
±30ppm
Series
7V
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)