PTL1608-F2N2C
Manufacturer No:
PTL1608-F2N2C
Manufacture:
Toko America Inc.
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PTL1608-F2N2C
Description:
FIXED IND 2.2NH 650MA 220 MOHM
Product Attribute
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
6.5 @ 100MHz
Current Rating (Amps)
650mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Tolerance
±0.2nH
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Inductance
2.2nH
Frequency - Self Resonant
8.4GHz
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Material - Core
Ceramic
Type
Thick Film
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series
PTL1608F
DC Resistance (DCR)
220mOhm Max
Company Profile
PTL1608-F2N2C Relevant information
PTL1608-F15NT
PTL1608-F15NT
FIXED IND 15NH 200MA 2 OHM SMD
PTL1608-F1N5C
PTL1608-F1N5C
FIXED IND 1.5NH 800MA 150 MOHM
PTL1608-F2N2C
PTL1608-F2N2C
FIXED IND 2.2NH 650MA 220 MOHM