NYN0.25BK200
Manufacturer No:
NYN0.25BK200
Manufacture:
Techflex
Package:
Datasheet:
NYN0.25BK200
Description:
SLEEVING 1/4" X 200' BLACK
Product Attribute
Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Heat Protection
Type Attributes
Expandable
Liquid Protection
Gasoline Resistant, Moisture Resistant
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Color
Black
Operating Temperature
-45°C ~ 150°C
Width
Environment Protection
UV Resistant
Length
200' (60.96m)
Diameter - Inside, Expanded
0.375" (9.52mm)
Series
Nylon® Mono™
Material Flammability Rating
Features
Chemical Resistant, Clean Cut
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)