F6Z1.75BK
Manufacturer No:
F6Z1.75BK
Manufacture:
Techflex
Package:
Datasheet:
F6Z1.75BK
Description:
SELF WRAP 1-3/4" X 50' BLACK
Part Status
Active
Wall Thickness
0.038" (0.96mm)
Heat Protection
Type Attributes
Split Flexible Flat
Liquid Protection
Type
Self Wrap
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Color
Black
Operating Temperature
-45°C ~ 150°C
Width
1.969" (50.00mm)
Environment Protection
Length
50.00' (15.24m)
Diameter - Inside, Expanded
Series
F6® Flat
Material Flammability Rating
Features
Clean Cut, Noise Reduction
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.750" (44.45mm)