82A1111-16-9-96
Manufacturer No:
82A1111-16-9-96
Manufacture:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Package:
Datasheet:
82A1111-16-9-96
Description:
CBL 1COND STRND 16AWG WHITE/BLU
Product Attribute
Ratings
Jacket (Insulation) Thickness
0.008" (0.20mm)
Voltage
600V
Features
Cable Type
Hook-Up, Shielded
Wire Gauge
16 AWG
Part Status
Active
Jacket Color
White, Blue Stripe
Conductor Strand
259/40
Conductor Material
Copper, Tinned
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Length
Jacket (Insulation) Diameter
0.112" (2.84mm)