SSRQ-240D20
Manufacturer No:
SSRQ-240D20
Manufacture:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
SSRQ-240D20
Description:
SSR RELAY SPST-NO 20A 24-280V
In Stock
8 pcs On sales
Product Attribute
Package / Case
Hockey Puck
Voltage - Load
24V ~ 280V
Voltage - Input
4 ~ 15VDC
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Supplier Device Package
Series
SSRQ
Circuit
SPST-NO (1 Form A) x 4
Packaging
Bulk
Output Type
AC, Zero Cross
Part Status
Active
Load Current
20A
Mounting Type
Chassis Mount
Company Profile
SSRQ-240D20 Relevant information
SSRQ-240D20
SSRQ-240D20
SSR RELAY SPST-NO 20A 24-280V