P25P42A12P1-24
Manufacturer No:
P25P42A12P1-24
Manufacture:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package:
Datasheet:
P25P42A12P1-24
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 24V
Product Attribute
Switching Voltage
600VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
P25
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Features
Must Release Voltage
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 65°C
Coil Power
10VA
Contact Rating (Current)
25A
Part Status
Obsolete
Coil Voltage
24VAC