TW1501KA
Manufacturer No:
TW1501KA
Manufacture:
TE Connectivity Passive Product
Package:
Datasheet:
TW1501KA
Description:
POT 500 OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Product Attribute
Bushing Thread
M10 x 0.75
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Taper
Linear
Adjustment Type
User Defined
Series
TW, Citec
Built in Switch
None
Rotation
285°
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Number of Turns
1
Tolerance
±10%
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Part Status
Active
Resistance (Ohms)
500
Size - Body
Rectangular - 0.961" x 0.890" Face x 0.961" H (24.40mm x 22.60mm x 24.40mm)
Termination Style
Solder Lug
Actuator Type
Round
Resistive Material
Wirewound
Mounting Type
Panel Mount
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Power (Watts)
1W
Company Profile
TW1501KA Relevant information
TW1500KA
TW1500KA
POT 50 OHM 1W WIREWOUND LINEAR
TW1501KA
TW1501KA
POT 5K OHM 1W WIREWOUND LINEAR