PRBSA1-16F-BB0HW
Manufacturer No:
PRBSA1-16F-BB0HW
Manufacture:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Package:
Datasheet:
PRBSA1-16F-BB0HW
Description:
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Product Attribute
Circuit
SPST
Voltage Rating - AC
125V
Features
Color - Actuator/Cap
Black
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
16A (AC)
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Actuator Type
Concave (Curved)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.60mm x 13.80mm
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Illumination Type, Color
Electrical Life
6,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal)
Mechanical Life
100,000 Cycles
Switch Function
On-Off
Actuator Marking
ON OFF, Vertical
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)