CS250-NM245A12B
Manufacturer No:
CS250-NM245A12B
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Package:
Datasheet:
CS250-NM245A12B
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 5V 12V 250W
Product Attribute
Efficiency
70%
Voltage - Isolation
4kV
Part Status
Obsolete
Minimum Load Required
No
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
10A, 10A, 8A
Power (Watts)
250W
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
10.20" L x 5.00" W x 2.00" H (259.1mm x 127.0mm x 50.8mm)
Number of Outputs
3
Type
Enclosed
Voltage - Output 1
24V
Series
CS250 (250W)
Voltage - Output 2
5V
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Output 3
12V