XLMYK12D14V
Manufacturer No:
XLMYK12D14V
Manufacture:
SunLED
Package:
Radial
Datasheet:
XLMYK12D14V
Description:
LED YELLOW DIFFUSED T-1 3/4 T/H
Product Attribute
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Lens Transparency
Diffused
Packaging
Bulk
Wavelength - Peak
590nm
Lens Color
Yellow
Millicandela Rating
347mcd
Lens Style
Round with Domed Top
Wavelength - Dominant
590nm
Part Status
Active
Supplier Device Package
T-1 3/4 (5mm)
Height (Max)
8.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
14V
Configuration
Standard
Mounting Type
Through Hole
Viewing Angle
30°
Color
Yellow
Current - Test
10.5mA