VNH5180A-E
Manufacturer No:
VNH5180A-E
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
36-BFSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
VNH5180A-E
Description:
IC MTR DRVR 5.5V-18V 36POWERSSO
Product Attribute
Base Part Number
VNH5180
Series
ECOPACK®, VIPower™
Current - Output
8A
Function
Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Voltage - Supply
5.5V ~ 18V
Interface
Parallel, PWM
Motor Type - AC, DC
Brushed DC
Packaging
Tube
Motor Type - Stepper
Technology
Power MOSFET
Output Configuration
Half Bridge (2)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Applications
Automotive
Supplier Device Package
PowerSSO-36
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Voltage - Load
5.5V ~ 18V