STP200NF04
Manufacturer No:
STP200NF04
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
TO-220-3
Datasheet:
STP200NF04
Description:
MOSFET N-CH 40V 120A TO-220
Part Status
Obsolete
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
120A (Tc)
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
TO-220-3
Base Part Number
STP200
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Series
STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.7mOhm @ 90A, 10V
FET Type
N-Channel
Power Dissipation (Max)
310W (Tc)
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-220AB
Vgs (Max)
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
210nC @ 10V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
FET Feature
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5100pF @ 25V