STN4NF20L
Manufacturer No:
STN4NF20L
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
STN4NF20L
Description:
MOSFET N-CH 200V 1A SOT-223
In Stock
440 pcs On sales
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Base Part Number
STN4N
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Series
STripFET™ II
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5Ohm @ 500mA, 10V
FET Type
N-Channel
Power Dissipation (Max)
3.3W (Tc)
Packaging
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SOT-223
Vgs (Max)
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
0.9nC @ 10V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200V
FET Feature
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
150pF @ 25V
Part Status
Active
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
1A (Tc)
Company Profile
STN4NF20L Relevant information
STN4NF03L
STN4NF03L
MOSFET N-CH 30V 6.5A SOT223
STN4NF06L
STN4NF06L
MOSFET N-CH 60V 4A SOT-223
STN4NF20L
STN4NF20L
MOSFET N-CH 200V 1A SOT-223