SCR74B-121
Manufacturer No:
SCR74B-121
Manufacture:
Signal Transformer
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SCR74B-121
Description:
FIXED IND 120UH 1.08A 680 MOHM
Product Attribute
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Type
Size / Dimension
0.327" L x 0.295" W (8.30mm x 7.50mm)
Series
SCR74B
DC Resistance (DCR)
680mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
490mA
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
1.08A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
120µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1kHz