MSM30-NX0010A-SNCSNCNF-RI0BL024-Q0000-S
Manufacturer No:
Manufacture:
Schurter Inc.
Package:
Datasheet:
Description:
MSM 30, METAL SWITCH, 10 A SWITC
In Stock
20 pcs On sales
Product Attribute
Electrical Life
50,000 Cycles
Mechanical Life
1,500,000 Cycles
Switch Function
On-Mom
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Vandal Resistant, Illuminated
Ingress Protection
IP40
Series
MSM
Voltage Rating - AC
250V
Circuit
SPDT
Color - Actuator/Cap
Silver
Features
Current Rating (Amps)
10A (AC)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 30.10mm Dia
Actuator Type
Round, Button, Flush
Illumination Type, Color
LED, Blue
Mounting Type
Panel Mount, Front
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Company Profile
MSM30-NX0010A-SNCSNCNF-RI0BL024-Q0000-S Relevant information
MSM30-NX0005A-SNCSNCNF-RI0BL024-Q0000-S
MSM 30, METAL SWITCH, 5 / 3 A SW
MSM30-NX0005A-SNCSNCNF-RI0GN024-Q0000-S
MSM30-NX0005A-SNCSNCNF-RI0RD024-Q0000-S
MSM30-NX0010A-SNCSNCNF-RI0GN024-Q0000-S
MSM30-NX0010A-SNCSNCNF-RI0RD024-Q0000-S