9BD24HA6-1
Manufacturer No:
9BD24HA6-1
Manufacture:
Sanyo Denki America Inc.
Package:
Datasheet:
9BD24HA6-1
Description:
DC BLOWER 76X20MM
Product Attribute
Air Flow
9.5 CFM (0.266m³/min)
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Blower
Material - Frame
Plastic
Features
Locked Rotor Protection
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 76mm L x 69.7mm H
Approvals
CSA, TUV, UL
Ingress Protection
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
0.120A
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Bearing Type
Ball
RPM
4200 RPM
Power (Watts)
2.88W
Noise
41.0 dB(A)
Voltage Range
10 ~ 27.6VDC
Width
20.00mm
Static Pressure
0.920 in H2O (229.2 Pa)
Series
San Ace B76
Voltage - Rated
24VDC