109BC12GD7-1
Manufacturer No:
109BC12GD7-1
Manufacture:
Sanyo Denki America Inc.
Package:
Datasheet:
109BC12GD7-1
Description:
DC BLOWER 52X15MM LOCK
Product Attribute
Noise
43.0 dB(A)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Width
15.00mm
Static Pressure
0.860 in H2O (214.2 Pa)
Series
San Ace B52
Voltage - Rated
12VDC
Weight
0.073 lb (33.11 g)
Lifetime @ Temp.
Varies Based on Temperature
Air Flow
4.4 CFM (0.123m³/min)
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Blower
Material - Frame
Plastic
Features
Locked Rotor Sensor
Size / Dimension
Square/Rounded - 51mm L x 52.6mm H
Approvals
CSA, TUV, UL
Ingress Protection
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
0.120A
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Bearing Type
Ball
RPM
6200 RPM
Power (Watts)
1.44W