BU33SD2MG-MTR
Manufacturer No:
BU33SD2MG-MTR
Manufacture:
ROHM Semiconductor
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
BU33SD2MG-MTR
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 5SSOP
Series
Automotive, AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
6V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 100mA
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Part Status
Active
Supplier Device Package
5-SSOP
Mounting Type
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq)
80µA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Control Features
Enable
Current - Output
200mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
PSRR
68dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C