BRT500-15RJ8
Manufacturer No:
BRT500-15RJ8
Manufacture:
Riedon
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
BRT500-15RJ8
Description:
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 500W
Product Attribute
Failure Rate
Power (Watts)
500W
Package / Case
Radial, Rectangular Case
Mounting Feature
Brackets
Series
BRT
Size / Dimension
13.189" L x 1.181" W (335.00mm x 30.00mm)
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing Type
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
2.382" (60.50mm)
Tolerance
±5%
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Resistance
15 Ohms