SPRU2511S28
Manufacturer No:
SPRU2511S28
Manufacture:
Precision Electronics Corporation
Package:
Datasheet:
SPRU2511S28
Description:
POT 250 OHM 1/2W CARBON LINEAR
In Stock
65 pcs On sales
Part Status
Active
Resistance (Ohms)
250
Size - Body
Round - 0.510" Dia x 0.500" H (12.95mm x 12.70mm)
Termination Style
PC Pins
Actuator Type
Slotted
Resistive Material
Carbon
Mounting Type
Panel Mount
Temperature Coefficient
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Bushing Thread
1/4-32
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Taper
Linear
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
SPR
Built in Switch
None
Rotation
295°
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Number of Turns
1
Tolerance
±10%
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)