NE123W-08
Manufacturer No:
NE123W-08
Manufacture:
Peerless by Tymphany
Package:
Datasheet:
NE123W-08
Description:
SPEAKER 8OHM 45W TOP PORT 86.8DB
Product Attribute
Technology
Magnetic
Efficiency - Testing
1W/1M
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.624" (66.65mm)
Termination
Terminal Block
Frequency - Self Resonant
61.03Hz
Port Location
Top
Power - Rated
45W
Frequency Range
60Hz ~ 8kHz
Type
Tweeter
Material - Cone
Paper
Shape
Round
Efficiency - dBA
86.80
Series
NE
Size / Dimension
4.843" Dia (123.00mm)
Ratings
Efficiency - Type
Half Space Sensitivity
Impedance
7.26 Ohms