ERX-1HJ1R0H
Manufacturer No:
ERX-1HJ1R0H
Manufacture:
Panasonic Electronic Components
Package:
SMD Flattened J -Bend Axial Lead
Datasheet:
ERX-1HJ1R0H
Description:
RES SMD 1 OHM 5% 1W J BEND
Product Attribute
Resistance
1 Ohms
Composition
Metal Film
Part Status
Not For New Designs
Failure Rate
Power (Watts)
1W
Package / Case
Size / Dimension
0.354" L x 0.220" W (9.00mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Series
ERX
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Features
Flame Proof, Safety
Number of Terminations
2
Packaging
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SMD
Tolerance
±5%
Temperature Coefficient
±350ppm/°C