SFN4D-DC24V
Manufacturer No:
SFN4D-DC24V
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Package:
Datasheet:
SFN4D-DC24V
Description:
RELAY SAFETY 6PST 8A 24V
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole
Coil Resistance
1.47 kOhms
Series
SFN4D
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au)
Features
Switching Voltage
500VAC, 500VDC - Max
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Coil Power
400mW
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
6 VDC
Coil Current
16.7mA
Operating Temperature
-25°C ~ 92°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Rating (Current)
8A
Contact Form
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Operate Time
23ms
Release Time
6ms
Company Profile
SFN4D-DC24V Relevant information
SFN4D-DC12V
SFN4D-DC12V
RELAY SAFETY 6PST 8A 12V
SFN4D-DC24V
SFN4D-DC24V
RELAY SAFETY 6PST 8A 24V