FFP30UP20DNTU
Manufacturer No:
FFP30UP20DNTU
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
TO-220-3
Datasheet:
FFP30UP20DNTU
Description:
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO220
Packaging
Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A
Diode Type
Standard
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
Reverse Recovery Time (trr)
45ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100µA @ 200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.15V @ 15A
Company Profile
FFP30UP20DNTU Relevant information
FFP30S60STU
FFP30S60STU
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220-2L
FFP30U60DNTU
FFP30U60DNTU
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO220
FFP30UP20DNTU
FFP30UP20DNTU
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO220