FFL60U60DNTU
Manufacturer No:
FFL60U60DNTU
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
FFL60U60DNTU
Description:
DIODE ARRAY GP 600V 60A TO264
Product Attribute
Current - Reverse Leakage @ Vr
25µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.2V @ 60A
Packaging
Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
60A
Diode Type
Standard
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
TO-264-3
Reverse Recovery Time (trr)
90ns
Company Profile
FFL60U60DNTU Relevant information
FFL60U60DNTU
FFL60U60DNTU
DIODE ARRAY GP 600V 60A TO264