FFL25U120DNTU
Manufacturer No:
FFL25U120DNTU
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
FFL25U120DNTU
Description:
DIODE ARRAY GP 1200V 25A TO264
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
3.5V @ 25A
Packaging
Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
25A
Diode Type
Standard
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
TO-264-3
Reverse Recovery Time (trr)
120ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
25µA @ 1200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Company Profile
FFL25U120DNTU Relevant information
FFL20U120DNTU
FFL20U120DNTU
DIODE ARRAY GP 1200V 20A TO264
FFL25U120DNTU
FFL25U120DNTU
DIODE ARRAY GP 1200V 25A TO264