FF1N30HS60DD
Manufacturer No:
FF1N30HS60DD
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
FF1N30HS60DD
Description:
DIODE MODULE 600V 30A SOT227
Product Attribute
Diode Configuration
2 Independent
Supplier Device Package
SOT-227
Reverse Recovery Time (trr)
45ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Series
Stealth™
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.4V @ 30A
Packaging
Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A
Diode Type
Standard
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Company Profile
FF1N30HS60DD Relevant information
FF1N30HS60DD
FF1N30HS60DD
DIODE MODULE 600V 30A SOT227