DCD010-TB-E
Manufacturer No:
DCD010-TB-E
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DCD010-TB-E
Description:
DIODE ARRAY GP 20V 100MA 3CP
Packaging
Tape & Reel (TR)
Diode Type
Standard
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Supplier Device Package
3-CP
Current - Reverse Leakage @ Vr
100nA @ 15V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1V @ 10mA
Series
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100mA
Company Profile
DCD010-TB-E Relevant information
DCD010-TB-E
DCD010-TB-E
DIODE ARRAY GP 20V 100MA 3CP