UWJ1A470MCL1GB
Manufacturer No:
UWJ1A470MCL1GB
Manufacture:
Nichicon
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UWJ1A470MCL1GB
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Product Attribute
Capacitance
47µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
52mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
78mA @ 10kHz
Lead Spacing
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated
10V
Series
UWJ
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Packaging
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C