UPH2G151MHD
Manufacturer No:
UPH2G151MHD
Manufacture:
Nichicon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UPH2G151MHD
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
In Stock
74 pcs On sales
Product Attribute
Voltage - Rated
400V
Series
UPH
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Capacitance
150µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
920mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
1.38A @ 10kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)