UCQ1A331MCL1GS
Manufacturer No:
UCQ1A331MCL1GS
Manufacture:
Nichicon
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCQ1A331MCL1GS
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
In Stock
500 pcs On sales
Series
UCQ
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
330µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
250mA @ 120Hz
Applications
Audio
Ripple Current @ High Frequency
375mA @ 10kHz
Lead Spacing
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated
10V