SD-500L-24
Manufacturer No:
SD-500L-24
Manufacture:
MEAN WELL USA Inc.
Package:
Datasheet:
SD-500L-24
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 504W
In Stock
210 pcs On sales
Product Attribute
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
Type
Enclosed
Voltage - Output 3
Series
SD-500 (500W)
Voltage - Output 4
Approvals
CB, CE
Voltage - Isolation
2000V
Efficiency
88%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
72V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
19V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
21A
Power (Watts)
504W
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)
Company Profile
SD-500L-24 Relevant information
SD-50
SD-50
CONN PLUG MALE DIN 5POS SOLDER