XR46000ESE
Manufacturer No:
XR46000ESE
Manufacture:
MaxLinear, Inc.
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
XR46000ESE
Description:
MOSFET N-CH 600V 1.5A SOT223-3
Product Attribute
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
170pF @ 25V
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
1.5A (Tc)
Part Status
Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8Ohm @ 750mA, 10V
Series
Power Dissipation (Max)
20W (Tc)
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
SOT-223
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7.5nC @ 10V
Vgs (Max)
±30V
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
Company Profile
XR46000ESE Relevant information
XR46000ESE
XR46000ESE
MOSFET N-CH 600V 1.5A SOT223-3
XR46000ESETR
XR46000ESETR
MOSFET N-CH 600V 1.5A SOT223