V56ZC05P
Manufacturer No:
V56ZC05P
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Disc 5mm
Datasheet:
V56ZC05P
Description:
VARISTOR 56V 100A DISC 5MM
Series
ZC
Varistor Voltage (Typ)
56V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
500pF @ 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 5mm
Current - Surge
100A
Maximum AC Volts
35V
Maximum DC Volts
45V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
61.6V
Energy
0.50J
Varistor Voltage (Min)
50.4V