V56ZA05PX2855
Manufacturer No:
V56ZA05PX2855
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Disc 5mm
Datasheet:
V56ZA05PX2855
Description:
VARISTOR 56V 100A DISC 5MM
Product Attribute
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
61.6V
Energy
0.50J
Varistor Voltage (Min)
50.4V
Series
ZA
Varistor Voltage (Typ)
56V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
400pF @ 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 5mm
Current - Surge
100A
Maximum AC Volts
35V
Maximum DC Volts
45V
Company Profile
V56ZA05PX2855 Relevant information
V56ZA05
V56ZA05
VARISTOR 56V 100A DISC 5MM
V56ZA05P
V56ZA05P
VARISTOR 56V 100A DISC 5MM
V56ZA05PX2855
V56ZA05PX2855
VARISTOR 56V 100A DISC 5MM
V56ZA2
V56ZA2
VARISTOR 56V 250A DISC 7MM
V56ZA20
V56ZA20
VARISTOR 56V 2KA DISC 20MM
V56ZA20P
V56ZA20P
VARISTOR 56V 2KA DISC 20MM