RF0505X222K500KX057T
Manufacturer No:
RF0505X222K500KX057T
Manufacture:
Knowles NOVACAP
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
RF0505X222K500KX057T
Description:
CAP CER 2200PF 50V BX 0505
Product Attribute
Features
High Temperature
Voltage - Rated
50V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
Lead Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Capacitance
2200pF
Temperature Coefficient
BX
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Series
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Ratings
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)