EDH106M025A9DAA
Manufacturer No:
EDH106M025A9DAA
Manufacture:
KEMET
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EDH106M025A9DAA
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Product Attribute
Polarization
Polar
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated
25V
Series
EDH
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
10µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
28mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
35mA @ 10kHz