ALS70A112DE350
Manufacturer No:
ALS70A112DE350
Manufacture:
KEMET
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
ALS70A112DE350
Description:
CAP ALUM 1100UF 20% 350V SCREW
In Stock
115 pcs On sales
Product Attribute
Ratings
Lifetime @ Temp.
11000 Hrs @ 85°C
Impedance
90 mOhms
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
1100µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
4.7A @ 100Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
9.9A @ 10kHz
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
154mOhm @ 100Hz
Polarization
Polar
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Series
ALS70
Voltage - Rated
350V