ALS70A103NP350
Manufacturer No:
ALS70A103NP350
Manufacture:
KEMET
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
ALS70A103NP350
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Product Attribute
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm @ 100Hz
Polarization
Polar
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Series
ALS70
Voltage - Rated
350V
Ratings
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Impedance
16 mOhms
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
10000µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
19.1A @ 100Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
26.2A @ 10kHz