KLT15F-0533
Manufacturer No:
KLT15F-0533
Manufacture:
Kaga Electronics USA
Package:
Datasheet:
KLT15F-0533
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 15W
Product Attribute
Features
Universal Input
Voltage - Output 3
-15V
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
70%
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Obsolete
Minimum Load Required
Yes
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
4A, 1A, 500mA
Power (Watts)
15W
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 1.97" W x 0.89" H (127.0mm x 50.0mm x 22.6mm)
Number of Outputs
3
Type
Open Frame
Voltage - Output 1
5V
Series
KLT15F (15W)
Voltage - Output 2
15V
Company Profile
KLT15F-0533 Relevant information
KLT15 COVER
KLT15 COVER
COVER FOR KLT15 POWER SUPPLY
KLT15F-0522
KLT15F-0522
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 15W
KLT15F-0533
KLT15F-0533
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 15W